ΚΑΙΡΟΣ

ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΜΗΝΑ

ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ

Το 2ο Δημοτικό σχολείο Ναυπάκτου, σε συνεργασία με το Δήμο Ναυπακτίας και το Δασαρχείο Ναυπάκτου  βοηθήσαν να πρασινίσει και πάλι η πλαγια που έχει καεί πριν αρκετά χρόνια και είναι αδύνατη η φυσική αναγέννηση του δάσους, στη θέση Κωστεικα στην Κάτω Βασιλική.
Η δράση αυτή γίνεται στα πλαίσια περιβαλλοντικού Προγράμματος που υλοποιούν τα δυο Τμήματα της Δευτέρας Τάξης με Θέμα: «Περπατώ μες στο δάσος όταν τα δέντρα είναι εκεί».
Η πρωτοβουλία αυτή έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών γύρω από περιβαλλοντικά θέματα, αλλά και αν είναι δυνατόν την επόμενη χρονιά, να αναληφθεί μια ευρύτερή πρωτοβουλία, η δράση να επεκταθεί, να καθιερωθεί, να υιοθετηθεί και από άλλα σχολεία του Δήμου και να φυτεύονται κάθε χρόνο αρκετές χιλιάδες δένδρα από τους μαθητές.
Οι δάσκαλοι και οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπάκτου ευχαριστούν, το Δασάρχη Ράπτη Γιώργο αλλά και τη Δημοτική Αρχή και κυρίως τον Αντιδήμαρχο Τσέλιο Σπύρο για τη βοήθεια τους
Ο Διευθυντής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπάκτου
Φούντας Νίκος

anadas3

anadas2

anadas1

ΚΑΙ   ΤΟΥ     ΧΡΟΝΟΥ  !!!!!!!!!!!!!!!!!